Koně

Bob

Valach, 13 let

Statný valach pochází z Polska, kde byl využíván na těžkou práci a měl tvrdý život, ze kterého si odnesl několik jizev fyzických - na nose odřená kůže od uzdy, přeříznutý jazyk (zřejmě od řetězu), ale i jizev psychických - neznal pohlazení, pochvalu, odměnu, stání bez štontu, výběh, hraní si s jiných koňským kamarádem...

Učíme ho zažívat radost, štěstí, vlídné zacházení, vše co se zdá být "normální" a přejeme si jen, aby to co zažil dřív, zůstalo už jen kdesi hluboko pryč.

Jimmy

Jimmy (19 let) sloužila 15 let jako chovná klisna (tj. dávat hříbata). Když se chov rušil, stádo se začalo rozprodávat a pro Jimmy již nebylo místo. Tam, kde se narodila a prožila několik let svého života, už ji nikdo nechtěl. A tak se jí ze dne na den změnil život.

Když přišla k nám, byl to velký uzlík strachu a trvalo půl roku, než jsme k sobě našli cestu a podařilo se odstranit bloky, které si Jimmy nesla sebou. Největším problémem bylo neopuštění areálu bývalé stáje zřejmě celý život, kobylka se tedy bála úplně všeho. 

Po čase se však otevřela, zklidnila, začala nám důvěřovat a pochopila, že i když přišla změna, pořád může mít domov, někoho kdo se jí věnuje a není sama. Nyní je z ní úžasná, zvídavá kobylka, plná energie a chuti do života. 

Naty


Klisna, 21 let 

Natynka sloužila stejně jako Jimmy k chovu. Opustit místo, kde se narodila a prožila 17 let svého života v domnění, že je to její domov, kde i zestárne, není lehké a dlouho to vnímala jako zradu. Je velmi citlivá a občas paličatá. 

U Natynky hlídáme také zdravotní stav, na jedno oko je slepá a na druhé musíme podávat léky, aby se jí zrak nezhoršil zcela.